Firavun Boğuldu Mu Kurtuldu Mu?

Kuran’a karşı getirilen iddialardan birisi de Firavun’un boğulması hakkındadır. Bu iddiaya göre bazı ayetlerde Firavun’un boğulduğu söylense de bazılarında kurtulduğu söylenmektedir. Bu konudaki iddia da tıpkı diğerleri gibi gerçeği yansıtmaz. Bu konuyla ilgili ayetler şöyledir:


“Göklerin ve yerin Rabbi’nden başkasının bu delilleri indirmediğini iyi biliyorsun. Firavun, seni mahvolmuş biri olarak görüyorum!” Onları yeryüzünden kaldırmak isteyince de onu ve beraberindekileri topluca suda boğduk. (17 İsra Suresi, 102-103)


“Çok geç! Daha önce baş kaldırmış ve bozgunculardan olmuştun. Senden sonraki kuşaklara ibret olman için bugün senin cesedini koruyacağız. Ne var ki insanların çoğunluğu işaretlerimizden habersizdirler.” (10 Yunus Suresi, 91-92)


İsra suresindeki ayetler baktığımızda Firavun ve onunla birlikte olanların boğulduğu söylenmektedir. Yunus Suresinde ise söylenen cesedinin korunduğudur. Burada korunan canlı olarak bedeni değildir.


Musa’nın peşinde onu takip etmek için yarılan denize giren Firavun denizin tekrar kapanmasıyla boğulmuştur. Fakat onun ölü bedeni bu esnada kaybolmamış ve korunmuştur. Bu korunan ceset mumyalanmış olarak günümüze kadar da gelmiştir.Dolayısıyla bu ayetler de Firavun’un canlı olarak korunduğu yönünde bir ifade yoktur. Ayetler arasında da herhangi bir çelişki yoktur.

Bir cevap yazın