Müslüman’ın South Park İle İmtihanı

Amerika’da hazırlanan, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkede yayınlanan bir çizgi dizi South Park. Büyüklere çizgi film mantığında hazırlanan bu dizi de, popüler konular dizinin kahramanlarınca işleniyor. Esprili anlatımlar bazen sınırı geçerek alay boyutuna ulaşıyor.

Bu dizi son dönemlerde peygamberimiz ile ilgili bir konuda gündeme geldi. Peygamberimiz ile alay edilen bölümünde İslam hakkında küçük düşürücü ifadelerde bulunuluyor. Bu nedenle de birçok İslami grup tarafından dizi tepki ile karşılandı. Hatta yapımcıları ölüm ile tehdit edildikleri için, geri adım atarak ilgili bölümler sansürlendi.

“South Park” dizinin yapımcılarını yaklaşımı ve alaycı tavırları zaten kabul edilebilir bir yaklaşım değil. Bu konuda çok daha fazla bir şey söylemeye gerek yok.

Benim üzerinde durmak istediğim konu İslami çevrelerin verdikleri tepki hakkında. Böyle bir durumda verilmesi gereken tepki ne olmalı? Bu konu da Kuran bize ne vaaz ediyor?

Kuran’a baktığımızda bize bu konuda rehberlik edecek bir ayet dikkatimi çekti. Allah bize alaycı bir ortamla karşılaştığımızda nasıl davranmamız gerektiğini şöyle emrediyor:

“Ayetlerimiz konusunda ‘alaylı tartışmalara dalanlar:’ -onlar bir başka söze geçinceye kadar onlardan yüz çevir. Şeytan sana unutturacak olursa, bu durumda hatırlamadan sonra, artık zulmeden toplulukla beraber oturma.” ( Enam 68)”

Ayette Allah alay eden insanlarla tartışmayı yada onlara karşı tepki göstermeyi değil, onlardan yüz çevirmeyi emrediyor. Aslında verilmesi gereken tepki de aynen öyle olması gerekiyor. Bu tip dinimize yönelik saldırılar olduğunda, bu insanlardan yüz çevirmek en doğru olan tepki.

 Danimarka’da yayınlanan karikatürlerden dolayı yaşanan olayları ve sonuçlarını hepimiz biliyoruz. Toplumsal eylemler kanlı olaylara dönüştü ve sonuçta masum insanlar hayatını kaybetti. Afrikalı bir Müslüman karikatürü yapan kişiye suikast düzenleme girişimi öncesi yakalandı. Ayrıca verilen tepkiler Batı Basınında İslam aleyhtarı propaganda malzemesi olarak kullanıldı. İslam dinin şiddet içerdiği yönünde yanlış algıyı destekleyen sonuçlar oluştu. Neresinden bakarsanız bakın tüm yönüyle Müslümanlar bu olaydan zarar gördü. Oysa Kuran’ın öngördüğü tavır takınılsa, bu tip yayınlardan dolayı ayetin ifadesiyle “yüz çevirerek” tepki verilse olaylar bu noktaya varmaz, masum insanlar ölmez ve İslam dini Müslümanların yanlış tepkilerinden dolayı karalanmazdı.

“South Park” olayı olsun, Danimarka’daki karikatür krizi olsun, bu tip olaylar ilk değildir ve bundan sonra da olacaktır. Hayatın her anı gibi bu da Müslümanlar için bir imtihan vesilesidir. Buna verilecek tepkinin yada tavrında dini sınırlar içinde kalması gereklidir. Kuran bu konuda ne vaaz ediyorsa Müslümanlar da öyle davranmalıdır. Yoksa dini bir konuyu savunuyorum derken, dinin emrettiği sınırlar dışında bir durumda kalınabilir.

Bir cevap yazın