Evrenin Genişlemesi

Evrenin ilk meydana gelmesi dışında, evrenin şu anki durumu da felsefecilerin konusu olmuştur. Yine bu konuda materyalist düşüncenin etkisiyle genel kabul gören görüş, “durağan evren modeli”dir. Hatta bu konuda bilim dünyasında o kadar büyük bir önyargı oluşmuştur ki, bu önyargının etkisiyle bilimsel hesaplamalar sonucunda ulaşılan gerçekler bile görmezlikten gelinmiştir. Ünlü fizikçi Albert Einstein hesaplamaları sonucunda evrenin durağan değil genişleyen bir evren olduğu sonucuna ulaşsa da hesaplamalarını değiştirmiş ve yaptığı bu değişikliği “kariyerinin en büyük hatası” olarak tanımlamıştır. 20. yüzyılın ortalarına kadar bilim dünyasının durumu bu iken, 14 asır önce çölde Arap toplumuna gönderilmiş olan peygamberimize vahyedilen Kuran’da ise evren hakkında çok önemli bir gerçek ifade edilmektedir:

Ve evren’i (göğü) kuvvetimizle kurduk, muhakkak ki onu genişletmekteyiz. (51 Zariyat Suresi 47)

Tarih boyunca evrenin durumu hakkında bir çok teori ortaya atılsa da, hiç birinde Kuran’da bildirildiği gibi evrenin genişlemekte olduğu düşüncesi yoktur. Evrenin genişlediği düşüncesi bilim adamları ve hatta felsefeciler tarafından 20. yüzyıla gelene kadar ifade edilmemiştir. Tarih boyunca evrenin genişlemesi hakkında böyle hiçbir iddia dahi yokken, Kuran’da Einstein’ın bile görmezlikten gelmeye çalıştığı bu gerçek, tüm insanlara yüzyıllardır ifade edilmektedir.

Vahiy ile bildirilmiş olan bu gerçeğe, bilim adamları belli bir süreç içinde ulaşabilmişlerdir. 1922 yılında Einstein’ın formüllerinden yola çıkan Rus fizikçi Alexander Friedmann en ufak bir etkide Evren’in genişleyeceği veya daralacağı sonucuna ulaşmıştır. Bu keşfin değerini anlayıp Evren’in genişlemekte olduğunu ise açıkça, iddialı bir şekilde ilk savunan, Belçikalı papaz ve bilim adamı Georges Lemaitre olmuştur. Lemaitre, Evren’in genişlemesini geri sardığımızda Evren’in tek bir birleşimden patlayarak oluştuğunu, daha sonra da Evren’in genişlediğini ifade etmiştir.

Bu ortaya atıldığı dönemde bilim adamlarına o kadar inanılmaz gözükmüştür ki, başta, kendi formüllerinden ulaşılan bu iddiaya Einstein bile inanmamıştır. Lemaitre’nin fizikten pek anlamadığını söyleyerek, Evren’in sonsuz genişlikte ve değişmez olduğunu belirtmiştir.
1929 yılında Amerikalı astronom Hubble, tüm bu kuramsal tartışmaların dışında, Mount Wilson gözlemevinde son derece gelişmiş teleskopu ile gözlemler yapmaktadır. Hubble tüm galaksilerin birbirinden uzaklaştığını, böylece Evren’in genişlediğini gözlemsel olarak da ispatlamıştır.

Bir cevap yazın