Göğüsün Daralması

2005 yılının ağustos ayında Kıbrıs Rum kesimine ait bir uçak, kabin basıncının düşmesinden dolayı pilot ve yolcuların nefes alamaması ve bilincini yitirmeleri sonucunda düşmüştü. Gerçekten de atmosferde yukarıya doğru çıktıkça insan için nefes alma özelliği de o derece düşmektedir. 3000 metreye kadar insan ek bir önleme ihtiyaç olmadan nefes almayı rahatlıkla sürdürmektedir. 300 ile 5000 metre arasında nefes alma zorlaşır, tansiyon yükselir. Nefes alma güçleştiğinden göğüste daralma hissi meydana gelir. Özellikle solunum güçlüğü çeken hastalar için ölümcül riskler bu mesafede meydana gelebilir. 7500 metreden sonra ise insanlar bilincini tümüyle yitirmekte ve nefes almak imkansız hale gelmektedir.

Yükseklik ve nefes alıp verme ilişkisi ancak teknoloji ile ulaşılmış bir bilgidir. Fakat teknolojik olarak bunun bilinmesinin imkansız olduğu bir dönemde Allah Kuran’da insanların gökyüzünde yükseldikçe göğsünün sıkıştığı hissine kapılacağını bildirmektedir:
Allah, kimi hidayete erdirmek isterse, onun göğsünü İslam’a açar; kimi saptırmak isterse, onun göğsünü, sanki göğe yükseliyormuş gibi dar ve sıkıntılı kılar. Allah, iman etmeyenlerin üstüne işte böyle pislik çökertir. (6 Enam Suresi, 125)

Bir cevap yazın