Yörüngeler

Kuran’da evren hakkında verilen bilgilerden birisi de yörüngeler hakkındadır. Zariyat suresinin 7. ayetinde şöyle bildirilmektedir.

Özenle oluşturulmuş yollara(yörüngelere) sahip Evren’e (göğe) and olsun.
(51 Zariyat Suresi, 7)

İnsan, evreni çıplak gözle gözlemlediğinde sayısız yıldızla karşı karşıya olduğunu hemen fark eder. Görünür evrende ortalama 200 milyar civarında galaksi olduğu düşünülmektedir. Her galakside de yine ortalama 200 milyar yıldız olduğu öngörülmektedir. Bir insan tarafından sayılamayacak kadar çok olan yıldızların ortak özellikleri hepsinin bir yörüngesinin olması ve bu yörüngede akıp gitmeleridir. Sadece yıldızlar değil yıldızların oluşturduğu yıldız kümeleri ve onların oluşturduğu galaksilerin de belli yörüngeleri var. Bu yörüngelerin tespit edilmesi çıplak gözle imkansızdır. Ancak gelişmiş teleskoplar ve gelişmiş matematiksel hesaplamalar ile, bu yörüngeler ortaya konmuştur.


Kuran ise bizlere günümüzden yüzlerce yıl önce, bilimin gelişmediği, teknolojik imkanların olmadığı, çıplak göz dışında hiçbir araç olmadan gökyüzünün gözlenebildiği bir dönemde evrenin sahip olduğu düzenli yörüngelerden söz etmiştir. Bu yörüngeleri yaratan ve bunun bilgisini elçisine vahyettiği kitabıyla insanlara duyuran Allah ne yücedir!

Bir cevap yazın